JEANIE

PEWNY SUKCES PRZY NISKICH KOSZTACH!

JĘCZMIEŃ OZIMY

Nowa, dwurzędowa odmiana jęczmienia ozimego paszowego, łącząca wysoką i stabilną plenność z bardzo dobrą mrozoodpornością, zdrowotnością oraz wysoką wartością paszową ziarna.

Kategoria:
Opis
Podstawowe informacje

Rok rejestracji

2019

Hodowla

DANKO

Typ odmiany

dwurzędowa

Morfologia roślin (9-B. WYSOKA)

Wysokość roślin

średniokrótkie

MTN

wysoka

Właściwości plonotwórcze (9-B. WYSOKI)

Plon ziarna a1

101

Plon ziarna a2

104

Odporność na choroby
łamliwość źdzbeł*
łamliwość kłosów*
mączniak prawdziwy
plamistość siatkowa
Rynchosporioza
Rdza jęczmienia

*Skala 9-stopniowa (1–9), źródło danych: COBORU 2026 oraz materiały hodowlane DANKO.

**Dla łamliwości źdźbeł i łamliwości kłosów zastosowano skalę odwróconą: 1 = wynik najlepszy, 9 = wynik najsłabszy.

Charakterystyka odmiany
  • JEANIE to nowa, dwurzędowa odmiana jęczmienia ozimego o przeznaczeniu paszowym.
  • Wyróżnia się wysoką i stabilną plennością, potwierdzoną w uprawie w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
  • Bardzo wysoka mrozoodporność, oceniona na 5,5, wspiera bezpieczeństwo uprawy we wszystkich regionach kraju.
  • Odmiana tworzy rośliny średniej wysokości, o dobrej odporności na wyleganie.
  • Wysoka odporność na choroby sprzyja stabilnemu prowadzeniu plantacji i może wspierać racjonalne planowanie ochrony fungicydowej.
  • JEANIE tworzy grube ziarno o wysokiej gęstości i niższej zawartości włókna, co korzystnie wpływa na jego wartość paszową.
  • Wysoka masa tysiąca ziaren oraz wysoka zawartość białka dodatkowo wzmacniają użytkowy profil odmiany.
  • Wczesny termin kłoszenia i dojrzewania ułatwia planowanie zbioru oraz włączenie odmiany w płodozmian.
  • Odmiana szczególnie polecana jest na gleby średniej jakości oraz dobre.
  • Bardzo dobra zdolność krzewienia pozwala efektywnie budować obsadę łanu i może ograniczać koszty zasiewu.
  • Zalecana norma wysiewu w optymalnym terminie wynosi 250–280 kiełkujących ziaren/m², czyli około 140–160 kg/ha.
  • Przy wczesnych siewach i intensywnej technologii uprawy normę wysiewu należy zmniejszyć o 10%, natomiast przy siewach opóźnionych zwiększyć o 10%.