uprawa_slonecznika_nasiona_slonecznika-1600x900

Uprawa słonecznika – miniporadnik

Słonecznik, to roślina uprawna dynamicznie zyskująca na popularności w naszym kraju. Aby ułatwić rozpoczęcie produkcji tego gatunku stworzyliśmy ten miniporadnik.

NA JAKIE STANOWISKA?
Słonecznik wykazuje relatywnie dużą tolerancję na słabsze stanowiska, jednak najwyższy poziom potencjału plonotwórczego osiągnie na żyznych, nasłonecznionych, zasobnych w składniki pokarmowe glebach z uregulowanym pH na poziomie 6,2-6,5. Należy przeanalizować również przedplon, którym ze względu na potencjalną presję chorób nie powinien być np. rzepak.

JAKI TERMIN SIEWU?
Termin siewu, podobnie jak kukurydza, wyznaczany jest przy wsparciu termometru i zwykle przypada na drugą połowę kwietnia. Można go rozpocząć, gdy odnotujemy temperaturę gleby na poziomie min. 6-8°C, jednak zdolność kiełkowania i wschodów znacznie wzrasta w okolicach 10°C. Głębokość pomiaru powinna pokrywać się z planowaną głębokością siewu i mieścić w przedziale 4-5 cm. Jest to wartość optymalna, jednak w razie potrzeby należy zachować zasadę: im cięższe stanowiska, tym płytszy siew.

JAKA OBSADA?
Jednostki siewne słonecznika zawierają zwykle ok. 150 000 nasion i przewidziane są na ok. 2 ha. Optymalna obsada po wschodach to ok. 58 000 – 65 000 szt./ha. Odpowiednia ilość roślin to jeden z najważaniejszych aspektów uprawy słonecznika wpływających na jego plon i powinna uwzględniać zasobność stanowisk. Warto też brać pod uwagę zalecenia konkretnego hodowcy.

JAKA OCHRONA HERBICYDOWA?
Najpopularniejszymi obecnie wariantami są odmiany odporne na substancję aktywną tribenuron metylowy lub przeznaczone do stosowania środków ochrony powschodowej Clearfield®.

Możliwość komentowania została wyłączona.