rzepak_ozimy_system_korzeniowy_nawozenie_dolistne-1600x900

3 formy azotu – nie z przypadku, lecz rozsądku

Azot to główny składnik pokarmowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie rzepaku do zimy. Jednak jesienią należy nawozić nim z umiarem i unikać przenawożenia tym składnikiem. Zbyt duże ilość azotu w okresie jesiennym powoduje przyspieszony wzrost roślin, wybujałość i wyniosły pąka wierzchołkowy, a z kolei w przypadku niedoboru tego makroskładnika rośliny nie osiągają odpowiedniej fazy rozwojowej przed zimowaniem.

Perfekcyjnym rozwiązaniem jest PERFEKTMAKRO, który zawiera 3 formy azotu, dzięki czemu nie przyspiesza wzrostu rośliny, zapobiega nadmiernemu „wybujaniu” łanu. Takie łany zwykle wyczerpują azot z gleby, a przy długiej wegetacji jesiennej można obserwować nadmierne rozcieńczenie tego składnika w roślinach, co ujemnie wpływa na proces tworzenia zawiązków plonotwórczych. PERFEKTMAKRO to optymalne wyniesienia pąka wierzchołkowego rzepaku, zmniejszenie zawartość wody w roślinie, co za tym idzie – zwiększenie mrozoodporności.  Warto pamiętać, aby nawożenie dolistne azotem połączyć z nawożeniem innymi ważnymi makro- i mikroskładnikami. Gdyż słabo rozwinięte rośliny posiadają również słaby system korzeniowy, a co za tym idzie wymagają wspomagania wszystkimi składnikami pokarmowymi.

perfektmakro-1024x1024
PERFEKTMAKRO
składnikzawartość [%]
azot całkowity (N)20
azot azotanowy (N-NO3)3,7
azot amonowy (N-NH4)2,0
azot amidowy (N-NH2)14,3
pięciotlenek fosforu (P2O5)20
tlenek potasu (K2O)20
bor (B)0,03
miedź (Cu)0,03
żelazo (Fe)0,1
mangan (Mn)
0,1
molibden (Mo)0,01
cynk (Zn)0,05

PERFEKTMAKRO to wyjątkowy nawóz, którego siłą skuteczności jest formuła synergii makro- i mikroskładników. Efekt synergii to działanie grupowe, które jest wielokrotnie skuteczniejsze niż działanie pojedynczych składników. Odpowiednio skomponowana zawartość mikroskładników w nawozie PERFEKTMAKRO poprawia kondycję i wigor rzepaków. Nawożenie dolistne PERFEKTMAKRO stosujemy szczególnie w sytuacji, kiedy pojawią się na rzepaku objawy niedoboru oraz kiedy w łanie obserwujemy rośliny nierówne ze słabym tempem wzrostu. Nawożenie dolistne PERFEKTMAKRO ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy objawy niedoboru występują w późniejszym okresie jesiennej wegetacji rzepaku. Wówczas wskazane są szybko dostępne makro- i mikroskładniki, które z jednej strony korzystnie wpływa na odżywienie roślin, a z drugiej nie stanowi zagrożenie dla prawidłowego ich przygotowania do zimy.

ZAPAMIĘTAJ! Tylko rośliny odpowiednio rozwinięte, zdrowe i prawidłowo odżywione (zarówno makro-  i mikroskładnikami) są wstanie dobrze przezimować i wykształcić wiosną dostateczną liczbę rozgałęzień, kwiatów i łuszczyn, a więc zapewnić satysfakcjonujący plon nasion.

uprawatermin zabiegudawka zalecana [kg/ha]
zbożajesienią: od fazy 3 liści2-3
wiosną: pełnia krzewienia2-3
strzelanie w źdźbło2-3
rzepakjesienią: faza 4-6 liści2-4
wiosną: po ruszeniu wegetacji3
faza zielonego pąka2-3
buraki cukrowefaza 4-6 liści3
przed zwarciem międzyrzędzi3
kukurydzafaza 5-6 liści3-4
ziemniakiprzed kwitnieniem 2 zabiegi2-4
słonecznikfaza 4-6 liści2
owoce ziarnkowepo kwitnieniu2-3
owoce pestkowepo kwitnieniu2-4
owoce jagodoweprzed kwitnieniem, po kwitnieniu oraz po zbiorach3-4
truskawkiprzed kwitnieniem i po owocowaniu2-5
pomidorypo wysadzeniu do gruntu2-5
słodka paprykapo wysadzeniu do gruntu2-5
warzywa kapustnepo wysadzeniu rozsady3-5
warzywa korzenioweod 10 liści3-5
warzywa cebuloweod 6 liści2-4

Możliwość komentowania została wyłączona.